مینای دندان

مینای دندان

چگونه مینای دندان خود را محکم نگه داریم

سطح دندان شما مینا نامیده می شود. مینای دندان به محافظت از دندان در برابر پوسیدگی کمک می کند. برخی از ساییدگی ها طبیعی است ، اما کارهای زیادی می توانید انجام دهید تا این سد را محکم نگه دارید. این مراحل ساده را برای داشتن دهان سالم و لبخند زیبا انجام دهید.

  1. غذاها و نوشیدنی های قندی را محدود کنید

باکتری های موجود در دهان شما از قند غذاها و نوشیدنی ها تغذیه می کنند. سپس اقدام به اسید سازی می کنند که مینای دندان را نرم کرده و از بین می برد. آب نبات های جویدنی که روی دندان شما می چسبند نیز می توانند باعث آسیب شوند. نوشابه ها ممکن است دارای اسیدهای اضافی نیز باشند.

نوشابه های حاوی شیرین کننده های مصنوعی انتخاب هوشمندانه تری نسبت به نوشیدنی های دارای قند هستند ، اما اسیدی نیز هستند و با گذشت زمان مینای دندان را از بین می برند.

بهترین انتخاب وقتی تشنه هستید؟ یک لیوان آب ساده. بسیاری از آبهای طعم دار اسیدی هستند.

  1. غذاهایی بخورید که از مینای دندان محافظت می کند

کلسیم موجود در غذا با اسیدهای موجود در دهان که باعث پوسیدگی می شوند ، مقابله می کند. همچنین به استحکام استخوان ها و دندان های شما کمک می کند.

پاملا ال کوینونس ، رئیس سابق انجمن متخصصان دندانپزشکی آمریکا می گوید: شیر ، پنیر و سایر محصولات لبنی به محافظت و تقویت مینای دندان کمک می کند. برای کم کردن کالری ، موارد کم چرب یا بدون چربی را انتخاب کنید.

اگر لبنیات نمی خورید ، به دنبال غذاهایی باشید که دارای کلسیم به میزان کافی هستند.

  1. از مسواک زدن زیاد خودداری کنید

اگر خیلی سریع و محکم مسواک بزنید می توانید مینای دندان خود را خراب کنید. یک مسواک با موی نرم را با زاویه 45 درجه نسبت به لثه ها نگه دارید. سپس آن را با ضربات کوتاه و ملایم ، تقریباً در فاصله یک دندان ، به جلو و عقب حرکت دهید.

بعد از مسواک زدن تا یک ساعت از خوردن شیرینی یا مرکبات اجتناب کنید. غذاهای اسیدی می توانند مینای دندان را نرم کرده و آسیب رساندن به آن را آسان تر کنند.

  1. از فلوراید استفاده کنید

فلوراید مینای دندان شما را تقویت می کند و به ترمیم مراحل اولیه پوسیدگی دندان کمک می کند. فلوراید همچنین دندان های شما را در برابر اسیدهایی که از غذاها و باکتری های موجود در دهان شما ایجاد می شود ، مقاوم تر می کند.

طنین بهداشت همیشه خمیر دندان حاوی فلوراید را به محض ظاهر شدن اولین دندان و در طول زندگی توصیه می کند. شستشو با دهانشویه حاوی فلوراید نیز می تواند از ایجاد حفره جلوگیری کرده و مینای دندان را قوی نگه دارد.

مینای دندان

3 راه آسان برای جلوگیری از فرسایش مینای دندان

هر یک از دندان های شما با لایه ای از مینا پوشانده شده اند و ظاهری درخشان و سفید به دندان ها می دهند. مینای دندان متشکل از هیدروکسی آپاتیت ،  سخت ترین ماده بیولوژیکی  موجود است و در مقیاس سختی Mohs از فولاد بالاتر است.

متأسفانه ، این بدان معنا نیست که مینای دندان در برابر آسیب مقاوم است ، و هنگامی که از بین می رود ، می تواند باعث شود لبخند شما پیرتر به نظر برسد. در اینجا سه ​​راه آسان برای جلوگیری از فرسایش مینا آورده شده است.

آرام مسواک بزنید

اگر فکر می کنید مسواک شما نمی تواند به ماده ای سخت تر از ورق آسیب برساند ، باید دوباره فکر کنید. در حالی که مینای دندان از فولاد سخت تر است ، اما شکننده است و برس زدن تهاجمی می تواند برای آسیب رساندن به سطح کافی باشد.

اغلب اوقات ، افرادی که سعی می کنند مسواک بزنند فشار بیشتری بر مینای دندان وارد می کنند. با گذشت زمان ، این مسئله موجب سائیدگی دندان شده و آنها را ضعیف می کند.

با این حال ، با ایجاد چند تغییر ساده ، می توانید از ساییدگی مسواک جلوگیری کنید. بسیاری از دندانپزشکان توصیه می کنند که مسواک خود را مانند مداد نگه دارید ، به جای آنکه محکم آن را مانند وسیله تمیز کننده نگه دارید. همچنین ، مسواک خود را با زاویه 45 درجه نگه دارید.

تنوع را به رژیم غذایی خود اضافه کنید

شما ممکن است آب لیمو و سس سالاد پر از مرکبات را دوست داشته باشید ، اما دندان های شما ممکن است از پیامدهای رژیم اسیدی شما رنج ببرند. اگرچه همه غذاها pH بزاق شما را در طول وعده های غذایی تغییر می دهند ، اما میوه های اسیدی ، نوشیدنی های شیرین و حتی سبزیجاتی مانند گوجه فرنگی مینای دندان را سریعتر نرم کرده و باعث آسیب ناخواسته به دندان ها می شود.

از سوی دیگر ، تغییر رژیم غذایی و اجتناب از غذاهای بسیار اسیدی به شما کمک می کند تا pH دهان سالم تری داشته باشید ، به طوری که مینای دندان شما می تواند بهبود یابد. هنگامی که pH بزاق به 7.8 افزایش می یابد  ، به ترکیبات خاصی در بزاق شما مانند کلسیم و فسفات اجازه می دهد تا مینا را مجددا معدنی کرده و آن را قوی تر و سخت تر کند.

هنگام خوردن غذا در طول روز ، سعی کنید از الگوهای غذایی مشخص خودداری کنید ، مانند این که همیشه همراه شام ​​خود نوشابه بخورید یا در صحرا از شربت لیمو لذت ببرید. در عوض ، تا آنجا که ممکن است همه چیز را با هم مخلوط کنید و از امتحان کردن چیزهای جدید نترسید. علاوه بر این ، همراه وعده های غذایی خود آب بنوشید تا به شستشوی ذرات غذا کمک کند.

در معاینات منظم پزشکی شرکت کنید

اگرچه بسیاری از مردم تصور می کنند که سلامت شخصی شما کاملاً از بهداشت دهان و دندان شما جدا است ، اما سابقه پزشکی شما می تواند به طور قابل توجهی بر دندان های شما تأثیر بگذارد. مسائلی مانند رفلاکس اسید و بولیمیا می تواند مینای دندان را با استحمام با اسید فرسوده کند و شرایطی مانند دیابت می تواند میزان گلوکز بزاق را افزایش داده و باکتری های دهان راحت تر به مینا آسیب برساند.

علاوه بر مراجعه منظم به مطب دندانپزشکی ، به طور منظم با پزشک خود ملاقات کنید تا از سلامت جسمانی خود مطلع شوید. در صورت تشخیص بیماری جدید ، با پزشک خود در مورد تأثیر آن بر سلامت دندان صحبت کنید و در مورد راه حل ها با دندانپزشک خود صحبت کنید. اگرچه پذیرفتن آسیب مینای دندان قابل قبول است ، اما محصولات بهداشت دهان و دندان پاتریکس می تواند به اصلاح شرایط کمک کند.

اشتراك گذاری نوشته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.