11 اشتباه که باید حین مسواک زدن از آنها اجتناب کرد

تولید کننده مسواک ایرانی

نکات نگه داری از مسواک، دهانشویه، نخ دندان و دندان ها

یک لبخند زیبا از مهم ترین ویژگی های جذابیت به شمار می رود. اما چه چیزی می تواند دندان هایتان را خراب کند. مسواک زدن مهمترین عمل برای تمیزی دندان هاست اما به شرطی که این کار را به درستی انجام دهید. در این مقاله به اشتباهات مربوط به مسواک زدن توسط متخصصین طنین بهداشت پارس، تولید کننده مسواک ایرانی پاتریکس پرداخته ایم.

عادت های اشتباه مرتبط با بهداشت دندان ها

نگه داری از دندان هایتان در بهترین حالت مستلزم مراجعه مداوم به دندانپزشکی است. اگرچه، بهداشت خوب دندان از خانه شروع می شود. مسواک زدن دندان ها با مسواک ایرانی پاتریکس به روش مناسب برای حفظ سلامت دندان و لثه مهم است.

متخصصان پاتریکس بزرگترین تولید کننده مسواک ایرانی لیستی از اشتباهات رایج مردم حین مسواک زدن را تهیه کرده اند. 11 اشتباه رایجی که لازم است حین مسواک زدن دندان از آنها اجتناب کنیم.

احتمالا بسیاری از این  موارد را نشنیده اید. ممکن است دهه ها تجربه مسواک زدن دندان هایتان داشته باشید. اما مطمئن باشید حداقل یک یا دو مورد از این اشتباهات را حین مسواک زدن مرتکب می شوید.

1)استفاده طولانی مدت از مسواک

تولید کننده مسواک ایرانیدر صورت استفاده مداوم(دوبار در روز، 7 روز هفته)،  حداکثر عمر مسواک سه ماه است. فرقی نمیکند که از یک مسواک ایرانی استفاده میکنید یا خیر؛ در هرصورت نباید از یک مسواک بیش از 3 ماه استفاده کرد.

بعد از 200 بار استفاده ، لازم است مسواکتان را عوض کنید زیرا قسمت مویی مسواک کهنه و فرسوده می شود. مویی فرسوده دهانتان را به طور مناسب پاکیزه نمی کند. هنگامیکه مویی مسواکتان انعطاف پذیری خود را از دست داد ، باید آن را عوض کنید. بعد از چند ماه استفاده روزانه ، باکتری و ذرات غذا روی مسواک جمع می شوند. پس مطمئن شوید مسواکتان را هر سه ماه عوض می کنید.

2)به اندازه کافی برای مسواک زدن وقت نذاشتن

تولید کننده مسواک ایرانیدو دقیقه در هر بار مسواک زدن، زمانیست که به طور استاندارد پیشنهاد می شود. اما مردم به طور میانگین 45 ثانیه مسواک می کنند. مسواک کردن کمتر از دو دقیقه، زمان کافی به فلوراید موجود در خمیردندان  را نمی دهد که جذب مینای دندان شود. با مسواک کردن زیر 2 دقیقه معمولا تمیز کردن بخش هایی از دهان کامل انجام نمی گیرد. ممکن است دندان های جلوییتان سفید باشند، اما  گوشه های دندان ها  و نواحی پشتی دهان  تمیز نمی شوند. در این زمینه، ما به شما استفاده از مسواک ایرانی پاتریکس را پیشنهاد می کنیم که کمک کند دو دقیقه کامل مسواک کنید. اگر تایمر ندارید می توانید دو دقیقه زمان را با آهنگی که به همین مدت پخش می شود سِت کنید. هر روشی که می توانید برای مسواک کردن به مدت دو دقیقه  استفاده کنید.

3) شستشوی دهان با آب بعد از مسواک زدن

نباید بعد از مسواک زدن، دهانتان را  با آب بشوئید. می­توانید خمیر را به بیرون پرت کنید اما هنگامی که آب وارد دهان و با خمیردندان مخلوط می­شود، تاثیر فلوراید خمیردندانتان را تا حد زیادی کاهش می­دهد. ممکن است عادت به این کار کرده باشید. از دهانشویه حاوی فلوراید  به جای آب استفاده کنید. با دهانشویه دهانتان را بشوئید، قرقره کنید، بیرون بریزید. اما از آب استفاده نکنید. آب یا نوشیدنی ها را نیم ساعت پس از مسواک و دهانشویه استفاده کنید.

4)نگه داشتن مسواک در دستشویی

احتمالا همه ما این اشتباه را مرتکب می­شویم.

اخیرا مقاله ­ای خواندم که در آن ذکر شده بود که چگونه بیش از نیمی از مسواک­ها ی خانگی مقادیری مدفوع انسانی روی آن­ ها بوده است. هنگامی که سیفون توالت را می کشید، محتویات کاسه توالت در همه جهات اسپری می شود. مسواک ایرانی پاتریکس با قراردادن درپوش روی مسواک تا حد زیادی این مشکل را کاهش می دهد.

بهتر است مسواک را در جای دیگری غیر از دستشویی نگه دارید. بعنوان مثال روی تختخواب یا در کابینت داروهایتان.

5)عدم استفاده از نخ دندان

سعی کنید عادت کنید که روزانه نخ دندان استفاده کنید. نخ دندان حداقل روزی یک بار برای پاک کردن پلاک های بین دندان ها و نواحی که مسواک به آن دسترسی ندارد توصیه می شود. پلاک هایی که از طریق مسواک زدن و نخ دندان پاک نمی شوند به ذخایر ضخیم کلسیمی  بین دندان هایتان تبدیل می شوند.

6)تمیز نکردن زبان

پس از مسواک دندان ها زبانتان را برای جلوگیری از تنفس بد و پاک کردن باکتری ها مسواک کنید. تمیز کردن زبان، باکتری های باقیمانده روی زبان را پاک می کند. می توانید مسواک ایرانی پاتریکس را تهیه کنید که پشت برس مسواک، پاک کننده زبان هم داشته باشد. همچنین می توانید از برس مسواکتان برای پاک کردن زبان استفاده کنید. لازم است پس از هر بار مسواک دندان ها، زبانتان را نیز تمیز کنید.

7)استفاده از برس مسواک سخت

اگر برس خیلی سفت باشد به لثه هایتان آسیب می رساند. به دنبال مسواک های نرم یا خیلی نرم باشید. تنها چیزی که نیاز دارید این است که مسواک بتواند باقیمانده موادغذایی را از میان دندان ها بیرون بیاورد. لازم نیست دندان هایتان را برق بیندازید.

مسواک های متوسط یا سخت که با نیروی دست برای مسواک کردن همراه شوند ممکن است مینای دندان هایتان را پاک کند .نتیجه آن، دندان های حساس و لثه های آسیب دیده است که هنگامیکه نوشیدنی سرد می نوشید،  به لثه هایتان آسیب می رساند.

8)استفاده از تکنیک های مسواک زدن و حرکت

روش درست مسواک زدن دندان ها دایره ای است. مسیر عقب جلو درست نیست. حرکت دایره ای برای تمیز کردن شکاف های بین دندان ها آرام و موثر است. مسواک باید با دندان و لثه تماس داشته باشد. مسواک را زیاد فشار ندهید. ضربه های پی در پی می تواند بافت نرم بین دندان و لثه را بخراشد.

متخصصان طنین بهداشت پارس، تولید کننده مسواک ایرانی پاتریکس به شما توصیه می کنند مسواکتان را به طور عمودی پشت و جلوی دندان ها حرکت دهید و ضربه های دایره ای را با استفاده از نیمه جلویی مسواک تمیز کنید. از مسواک زدن سخت که قسمت مویی مسواک روی دندان هایتان خم شود خودداری کنید.

9) مسواک زدن دندان ها در جهت اشتباه

همیشه باید مسواک را با زاویه 45 درجه نگه دارید و ضربه های دایره ای کوچکی ایجاد کنید. به این ترتیب قسمت زیرین و بالایی لثه  ها به خوبی تمیز می شوند. از ردیف وسطی برس مسواک برای تمیز کردن فضای بین دندان و لثه استفاده کنید. تمیز کردن مناسب لثه از تغییر رنگ و مهمتر ایجاد حفره و بیماری لثه جلوگیری می کند. به همین دلیل برخی مسواک ها دارای برس زاویه دار هستند.

10)عدم تغییر روتین مسواک زدن

تولید کننده مسواک ایرانیما معمولا مسواک زدن را ناخودآگاه انجام می دهیم. همیشه همان نواحی تکراری را مسواک می کنیم و بقیه قسمت ها را فراموش می کنیم. با تغییر نواحی مسواک زدن و تغییر ترتیب مسواک زدن، شروع کنید.

11) بیش از دوبار در روز مسواک زدن

لازم نیست بیش از دوبار در روز  و بیش از دو دقیقه مسواک کنید. برخی فکر می کنند 3 تا 4 بار مسواک کردن    بعد از هر وعده غذایی خوب است. متخصصین طنین بهداشت پارس با این کار مخالفت می کنند. مسواک زدن بیش از دو بار در روز می تواند به لثه هایتان آسیب زده و مینای دندان را  ساییده کند.

چه مدت بعد از هر وعده غذایی باید صبر کنید تا بتوانید مسواک کنید؟

بیشتر مردم بعد از یک وعده غذایی اسیدی  برای مسواک کردن دندان هایشان صبر نمی کنند. بعد از غذا خوردن، pH دهان کاهش یافته و بزاق دهانتان اسید  بالاتری خواهد داشت. مسواک زدن دندان می تواند اسید را بیشتر به مینای دندان وارد کند. لازم است حداقل 30 دقیقه پس از غذا برای مسواک کردن دندان هایتان صبر کنید.

مراجعه مداوم به دندانپزشک، استفاده از مسواک مناسب و اجتناب از این اشتباهات می تواند حفاظت طولانی مدت از لثه ها را تضمین کند.

در انتها لازم است به این نکته اشاره کنیم که پاتریکس به عنوان برترین تولید کننده مسواک ایرانی در کشور با طراحی و تولید بیش از 40 مدل مسواک توانسته است نیاز بخش اعظمی از نیاز کشور را رفع نماید.

اشتراك گذاری نوشته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *