ویژگی های یک مسواک مناسب

تولید کننده مسواک

طنین بهداشت پارس، برترین تولید کننده مسواک کشور

فرض کنیم دو بار در روز از مسواک استفاده کنید. مسواک زدن دندان­ها  کمک می­کند تا باکتری و باقیمانده غذا را به راحتی از دندان­ هایتان پاک کرده و آنها را تمیز و سفید نگه دارید. در نتیجه کیفیت مسواک  فاکتور مهمی است که به کیفیت بهداشت دهانتان کمک می­کند. از نظر مجموعه طنین بهداشت پارس به عنوان بزرگترین تولید کننده مسواک کشور، مهمترین ویژگی­های مسواک خوب عبارتند از سایز، دسته و مویی.

لازم است مسواک راحتی انتخاب کنید که خوب کار کند چون بهداشت دهان شما نه تنها بر بهداشت دندان بلکه بر سلامت کلی بدنتان تاثیر می­گذارد. بر اساس تحقیقات مختلف ، سلامت دهان نامناسب و بیماری لثه، می­تواند منجر به برخی بیماری­ها مانند  بیماری قلب، زوال عقل و دیابت شود.

متخصصین حوزه تولید کننده مسواک معتقدند برای حفظ بهداشت دهان مهم است که در کنار روش درست مسواک زدن و استفاده از خمیر دندان حاوی فلوراید، باید  مسواک مناسبی را انتخاب کنیم. با انتخاب یک مسواک مناسب از محصولات یک تولید کننده مسواک برتر مانند پاتریکس است که می­توانید مطمئن شوید پلاک­ها از دندانتان پاک شده­اند.  مسواک  هم دندان­ها را تمیز می­کنند و هم  لثه­ها و زبان را تمیز نگه می­دارند. در ادامه به مهمترین ویژگی های یک مسواک اشاره می­کنیم:

اندازه

اندازه مسواک شما باید با اندازه دهان شما متناسب باشد و بتوانید همزمان دو تا سه دندان را مسواک کنید. معمولا سر مسواک باید عرض نیم اینچ و طول آن یک اینچ  باشد اما سر بلندتر مسواک موجب سختی  مسواک زدن می­شود و شما نمی­توانید نقاطی که دسترسی به آن­ها سخت­تر است را تمیز کنید. شکل سر مسواک اهمیتی ندارد. مسواک­هایی با سری کوچک  مناسبند چون می­توانند به همه قسمت­های دهان  شامل گوشه­ها و پشت دندان­های آسیاب هم دسترسی داشته باشند. تولید کننده مسواک پاتریکس به شما توصیه میکنند برای بزرگسالان، مسواکی با عرض 0.5 اینچ  و طول 1 اینچ بهترین نوع مسواک است.

دسته

نوع دسته نیز به تمایلات شخصی بستگی دارد.  برخی دسته غیرقابل لغزش را ترجیح می­دهند. اما برخی دیگر دسته انعطاف پذیر را ترجیح می­دهند. از نظر متخصصین طنین بهداشت مسواک خوب  باید دسته  بلند داشته باشد  تا به راحتی بتوان آن را در دهان نگه دارید .  انواع دسته های مورد استفاده تولید کننده مسواک پاتریکس شامل انعطاف پذیر و غیر لغزنده هستند. که مصرف کنندگان می توانند هر یک از آنها را بر اساس نیاز خود انتخاب و استفاده نمایند.  در صورتیکه دسته راحت باشد، مسواک زدن  بخصوص برای مسواک کردن پشت دندان­های آسیاب موثرتر است. همچنین تمیز کردن دندان ­هایتان را بهبود می­بخشد. برخی مسواک­ها درسمت دیگر قسمت مویی، مجهز به تمیز کننده زبان و گونه هستند.

مویی مسواک

شما باید مویی نرم یا خیلی نرم را انتخاب کنید برخی فکر می­کنند مویی سخت بهتر پلاک­ و باقیمانده مواد غذایی را پاک می­کند، اما درست نیست. مویی سخت، ممکن است منجر به آسیب به بافت لثه شود و چون به راحتی  خم نمی­شود نمی­تواند فضای بین دندان و لثه را به خوبی تمیز کند. متخصصان دندانپزشکی تولید کننده مسواک پاتریکس هم تائید می­کنند که مسواک­هایی با مویی نرم برای پاک کردن پلاک­ها و باقیمانده­های غذاها بسیار موثرترند. همچنین مسواک­هایی با موی نرم برای محافظت از لثه­ها ، مینای دندان­ها  و ریشه آن­ها موثرترند. قسمت مویی مسواک اشکال متفاوتی دارد: صاف، موج دار، گنبدی. مدلی را انتخاب کنید که را با آن راحت­ترید. همچنین مسواک­هایی هستند که  ارتفاع مویی متفاوتی دارند. این ویژگی باعث میشود مسواک به همه قسمت­­های دهانتان دسترسی داشته باشد. مویی­های گرد بهتر از دندان­ها  محافظت می­کنند.

چه زمانی باید مسواکم را عوض کنم؟

وقتی قسمت مویی  پوسیده شود، باید مسواکتان را عوض کنید. به طور کلی، توصیه می­شود مسواکتان را هر 3 تا 4 ماه عوض کنید چون مسواک پوسیده شده نمی­تواند پلاک­ها را به خوبی پاک و دندان­هایتان را تمیز کند. این توصیه پاتریکس که بزرگترین تولید کننده مسواک در کشور است را جدی بگیرید.

ویژگی­های یک مسواک خوب برای کودکان

تولید کننده مسواک
مسواک کودک پاتریکس

مسواک زدن می­تواند برای کودکان بسیار خسته کننده باشد. می­توانید با انتخاب مسواک رنگی، الکتریکی یا  مسواک­هایی با شخصیت­های کارتونی موردعلاقه کودکان این کار را لذت بخش کنید. همچنین روش­هایی برای انتخاب مسواک­های مناسب  کودک وجود دارد:

 • مسواک با مویی نرم انتخاب کنید
 • مسواک سایز مناسب کودک با سری کوچک
 • مسواکی با دسته بزرگ تا گرفتن آن برای کودکان  راحت­تر باشد.

به طور کلی مسواکی را انتخاب نکنید که ارزان باشد  سعی کنید مسواکی انتخاب کنید که کیفیت بالایی داشته باشد. چون مسواک نامناسب ، احساس ناخوشایندی هنگام مسواک زدن انتقال می­دهد. طنین بهداشت پارس به عنوان تولید کننده مسواک برتر کشور به کیفیت تولیدات مسواک کودک خود اهمیت زیادی داده و توانسته با برند پاتریکس مسواکی تولید کند که به عنوان بهترین مسواک کودک تولید شده کشور شناخته شود.

مسواک دستی در مقابل مسواک برقی

شواهد مهمی وجود ندارد که تضمین کند مسواک برقی بهتر از مسواک دستی، پلاک­ها و باقیمانده مواد غذایی را خارج کند. یک مسواک الکتریکی انتخاب مناسبی برای افرادی است که مشکلاتی مانند  آرتروز  دارند.

در حقیقت، هر دو  در صورت استفاده صحیح موثرند. گفته شده مسواک برقی برای تنبل­ها مناسب است. اما اگر شما شرایطی دارید که موجب محدودیت حرکتتان می­شود درنتیجه خرید مسواک برقی  ایده خوبی است. ممکن است کمی گران باشند اما  استفاده از آن­ها آسان، مناسب و موثر است.

نکات کلی نگهداری از مسواک

 • هرگز مسواکتان را به کسی قرض ندهید
 • مسواکتان را به طور منظم بشوئید
 • مسواک را عمیق تمیز کنید
 • مسواکتان را در محافظ نگه دارید
 • وقتی مسواک پوسیده شد ، آن را عوض کنید
 • مسواکتان را پس از سرماخوردگی یا بیماری عوض کنید
 • و از همه مهمتر از محصولات تولید کننده مسواک برتر کشور یعنی پاتریکس استفاده کنید J

تکنیک­های مناسب مسواک زدن از نظر متخصصین برترین تولید کننده مسواک کشور

تولید کننده مسواک
مسواک پاتریکس

هرچه بیشتر دندان­هایتان را طی روز تمیز کنید بهتر است اما در صورتیکه با تکنیک مناسبی این کار را انجام ندهید تاثیری نخواهد داشت. تکنیک­های مناسب شامل:

 • مسواکتان را با زاویه 45 درجه نسبت به لثه نگه دارید
 • مسواکتان را به آرامی به جلو و عقب حرکت دهید
 • سطح دندان­ها شامل داخل، خارج  و نواحی جویدنی را مسواک کنید
 • برای اینکه سطح داخلی دندان­های جلویی را تمیز کنید به صورت عمودی در جهات بالا و پایین مسواک بزنید

وقتی می­خواهید مسواک خوبی بخرید باید به نوع دسته، شکل سر مسواک و مدل مویی آن توجه کنید. مجموعه طنین بهداشت پارس این افتخار را دارد که با تولید محصولات با کیفیت خود با برند پاتریکس به عنوان برترین تولید کننده مسواک کشور شناخته شود.

در حال حاضر بزرگترین و بهترین تولید کننده مسواک ایرانی، شرکت تولید کننده طنین بهداشت پارس (پاتریکس) است که انواع مسواک ایرانی سافت و هارد را تولید می کند. مسواک ایرانی نیز دارای مدل های مسواک ایرانی هتلی، مسواک ایرانی بیمارستانی ، و … است

اشتراك گذاری نوشته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *