تاریخچه ای از نخ دندان

بزرگترین تولید کننده نخ دندان

امروزه استفاده از نخ دندان بیش از پیش اهمیت یافته و استفاده از تولیدات بزرگترین تولید کننده آن اهمیت بسیاری یافته است. چرا که استفاده از مسواک به تنهایی برای پاکسازی دندان‌ها کافی نیست و برای پاکسازی عمیق بین دندانی و خطوط لثه، می‌بایست از این وسیله استفاده نمود.  اما انسان‌های اولیه که دسترسی به چنین امکاناتی نداشتند، چگونه غذای باقی مانده بین دندان‌ها را از بین می‌بردند؟ در ادامه با طنین بهداشت، بزرگترین تولید کننده نخ دندان کشور همراه باشید تا نگاهی بی اندازیم به این که بشر چگونه توانست به ضرورت استفاده از نخ پی ببرد.

قبل از اختراع مسواک، انسان‌ها از چوب‌های جویدنی برای تمیزکردن دندان‌های خود استفاده می‌کردند. اما آیا از نخ هم استفاده می‌کردند؟ باستان ‌شناسان در کاوش‌های خود چوب‌های کوچک و باریکی پیدا نمودند که انتظار می‌رود از آنها برای پاکسازی بین دندان‌ها استفاده شده است. بعضی چوب‌های جویدنی استفاده دوگانه‌ای داشتند یعنی هم مسواک و هم خلال دندان. به این ترتیب این چوب‌ها اساس پیدایش وسایل پاکسازی دندان شدند.

اولین نخ مدرن در سال 1815، به وسیله دندانپزشکی اهل نیواُرلین به نام دکتر لِوی اسپیر پارملی معرفی شد. دکتر پارملی بیماران را تشویق به استفاده از نخ ابریشمی با پوشش موم می‌کرد. در 1819 دکتر پارملی کتابی به نام “راهنمایی برای مراقبت از دندان‌ها” نوشت. وی در این کتاب مردم را به 2 بار استفاده از مسواک و 1 بار نخ تشویق می‌کرد.

در 1882، نخ دندان ابریشمی به تولید انبوه رسید. این نخ همان ماده ابریشمی بود که پزشکان برای بخیه از آن استفاده می‌کردند.

امروزه نخ در هر اندازه، مواد و طعم موجود است. می‌توان انواع متخلخل و نواری را تهیه نمود. این وسیله بهداشتی راهی طولانی از انواع ابریشمی در قرن 19 تا محل زندگیتان طی کرده است.

پاتریکس بزرگترین تولید کننده نخ دندان کشور

متاسفانه اکثر مردم اطلاعات کافی از نحوۀ مراقبت از دندان و لثه های خود ندارند و رعایت بهداشت دهان و دندان را به مسواک زدن خلاصه کرده اند؛ در صورتی که از جمله عوامل موثر در بهداشت دهان و دندان استفاده از نخ دندان است که درصد بالایی از مردم در استفادۀ آن کوتاهی می کنند. و همچنین با نحوۀ صحیح استفاده از آن آشنا نیستند.  برای استفاده از نخ روشهایبزرگترین تولید کننده نخ دندان متفاوتی متداول است ولی متخصصین طنین بهداشت، بزرگترین تولید کننده نخ دندان کشور با سالها تجربه در تحقیق در مورد اثرات استفاده از آن در سلامتی دندانها و لثه، به روش منظور شده در زیر معتقد هستند و آنرا توصیه و تاکید می کنند.

در سالهای اخیر،  مجموعه طنین بهداشت پارس به عنوان بزرگترین تولید کننده نخ دندان و مسواک کشور به یاری تیم تحقیق و توسعه خود و نیازسنجی از مصرف‌کنندگان توانسته است نخ دندان‌های پاتریکس را در مدل های خلالی، تفلون، همراه با پوشش نعنا، همراه با پوشش ذغالی و همچنین همراه با پوشش نعنا و آلوئه ورا برای پوشش تمام نیازهای مصرف‌کنندگان تولید کند.

نخ خلالی راهی برای سهولت در پاکسازی بین دندانی تواما با نخ‌ و خلال می‌باشد؛ طراحی این نخ والدین را قادر می‌سازد تا به راحتی دندان‌ کودکان را تمیز نمایند، همچنین مناسب افرادی است که در استفاده از این وسیله مشکل دارند.

آخرین محصول نوآورانه این شرکت، نخ دندان تفلون پاتریکس می‌باشد که با به کارگیری فناوری روز برای مراقبت از دندان‌های حساس، به منظور سهولت در پاکسازی دندان‌های به هم چسبیده ، کامپوزیت و لمینت تولید نموده است.

فواید استفاده از نخ دندان

از نظر بزرگترین تولید کننده نخ دندان کشور، مجموعه طنبن بهداشت پارس، موثرترین ابزار برای نظافت دقیق دندان‌ها و جلوگیری از پوسیدگی آنها استفاده از نخ است . پزشکان توصیه می کنند روزانه حداقل یک بار استفاده بشود چرا که مانع آلودگی لثه و تجمع جرم مابین دندان ها می شود .

کاربرد نخ فقط برای بیرون آوردن غذا از بین دندان ها نیست، حتی اگر هیچ غذایی بین دندان های شما گیر نکرده باشد، بازهم لازم است حداقل یک بار در شبانه روز از این وسیله استفاده کنید.

شما مزایای استفاده آن را از همان روز اول می بینید و امتیازات بسیاری برای لثه و دندان های شما دربردارد. غفلت در استفاده از نخ، غفلت در حفظ سلامتی دندان و لثه است.

نحوۀ استفاده از نخ دندان

نخ دندان پاتریکس که مورد مصرف و اعتماد اکثریت است و در تمام فروشگاه های کشور یافت می شود را تهیه کنید. یک تکه از آنرا به اندازۀ تقریبی 40 سانتی متر ببرید. دو سر نخ بریده شده را به دور انگشتان سبابۀ دو دست خود حلقه کنید و قدری آنرا بین دو دست بکشید تا مطمئن شوید که تسلط کافی به آن دارید.

بزرگترین تولید کننده نخ دندان
نخ دندان پاتریکس

نکات خیلی مهم

نخ دندان را از یک طرف دیواره دندان وارد کرده و موقع خارج کردن از دیواره مقابل خارج کنید؛ یعنی نخ یک حلقه کامل بین دو دندان مجاور بزند.

نخ را حتما به لثه مجاور دو دندان بکشید تا خوب آنرا تمیز کند. در اوایل ممکن است از لثه قدری خون بیاید ولی مهم نیست؛ بعد از مدتی که لثه خوب تمیز بشود، خونریزی آن از بین خواهد رفت. در صورت ادامه خونریزی، باید به دندانپزشک مراجعه کنید چون ممکن است به آن معنا باشد که دندانتان به جرم گیری نیاز دارد.

سه مشکل ممکن است باعث رشته رشته شدن نخ یا پاره شدن آن به هنگام  استفاده از آن بشود، اول پوسیدگی در بین دو دندان است، دوم وجود جرم در آن ناحیه و سوم پرکردگی ناهموار و نامناسب. در هر سه مورد باید هر چه زودتر به دندانپزشک مراجعه کرده و به رفع آن مشکل اقدام کنید .

بهترین موقع استفاده از نخ در بین مسواک زدن است. به این صورت که وقتی مسواک زدن را شروع کردیم، هنگامی که خمیر دندان بخوبی کف کرده، مسواک را موقتا کنار می گذاریم و با نخ لابلای دندانها را تمیز کرده و دوباره به مسواک زدن ادامه می دهیم.  اما اگر حوصله چنین کاری را ندارید، ترجیحا بهتر است قبل از مسواک زدن اول با نخ بین دندان ها را خوب تمیز کنید، دهان را آب بگردانید تا اضافه ها شسته شوند، بعد مسواک بزنید و دوباره با آب فراوان بشویید.  و به این ترتیب، لثه و دندانهایتان را یک عمر سالم نگاه دارید.

مجموعه طنین بهداشت پارس به عنوان بزرگترین تولید کننده نخ دندان در کشور، محصولات خود را با برند پاتریکس در طرح های متفاوت برای رفع نیاز بازار عرضه نموده است. محصولات در کلیه فروشگاه های معتبر کشور قابل تهیه می باشند.

اشتراك گذاری نوشته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *